Full fart hos Konsumentombudsmannen

Senhöst fram till jul är en intensiv period för alla inblandade inom kommers. Det är därmed inte så konstigt att antalet anmälningar till Konsumentombudsmannen ökar under denna period. Det är inte heller bara influencers som blir anmälda utan extra många…

LÄS MER

Vad tänker ni med?

Jag personligen tycker det är charmigt, jag älskar folk med diagnoser. Jag hoppas typ att Lunabelle får diagnoser Läs Expressen reportage här. säger Jonna i en Expressenintervju idag.

LÄS MER

Årets Nyordslista 2018

33 nya ord på 2018 års nyordslista som har sammanställts av Språkrådet och Språktidningen. AQUAFABASpad från baljväxter, oftast kikärtor, som kan användas i stället för äggvita i matlagning. BESLUTSBLINDHETOförmåga att upptäcka manipulering av åsikter och ställningstaganden. BOKASHIMetod där matavfall komposteras…

LÄS MER

Gårdagens Nyheter

Dagens mysterium. Pernilla Wahlgren fick en resväska av märket Louis Vuitton av Bianca i present. Inte ett bildbevis på det finns i Pernillas kanaler. I sin nyaste podd med Alice berättar Bianca att även pappa Emilio kanske ska få en.…

LÄS MER

Oh nej! Hon kan ju inte ens laga mat

Isabella Löwengrip skriver i sitt inlägg att hon skulle laga mat till sina barn då det blingade på dörren och där stod en leverantör från Ubereats. Hennes team hade gjort en lunchbeställning till henne. Elaka tungor påstår att Isabella Löwengrip…

LÄS MER
error: Content is protected !!