Alla singlars dag 11.11.2018 – Singles Day 2018

Idag är det Singles Day som alltid är den 11. november och kan ses som Kinas svar på Black Friday. Dagen kallades förut för ungkarlarnas dag då den var riktad främst mot ensamstående män. Men nuförtiden är den för alla shoppingsugna singlar. I år är det på en söndag som dagen inträffar då det inte är av en slump att man har valt ett datum med fyra singlar 11.11. När dagen startade idag så sålde Alibaba varor för 1 miljard dollar de första 85 sekunderna enligt CNN.

Nu har även många av de svenska handlarna nappat på idén . Rabatterna gäller online under hela dagen 11/11 2018.

AliExpress 11.11 Single’s Day Sale—Hottest Deals

Självklart så har AliExpress sänkta priser och kampanjer under hela dagen. Det finns stora möjligheter att göra fynd hos AliExpress  och att få hem fynden innan jul.

Clas Ohlson ger 11% rabatt på hela köpet online med kod 11CLAS idag.

Kronans Apotek ger 11% rabatt med kod SINGLE11 hela dagen.

Kjell&Company har enastående erbjudanden både på webben och i butiken under hela dagen och bjuder dessutom på frakten!

UR&Penn kör hårt och sänker priset med upp till 20% på utvalda varor!

Tretti.se ger 12% rabatt idag med kod SINGLESDAY

Lindex ger 11% rabatt med kod 11offonline . Gäller hela onlinesortimentet.

Swiss Clinic ger 30% rabatt på Sheet Masks och Self-Tan Pads med kod SINGLE30 idag.

Köp 4 produkter men betala endast för 3 hos NordicFeel idag 11.11.

Lekmer har sänkta priser under Singles Day.

Webhallen har bra priser under Singles Day.

Jollyroom förbjuds att använda vilseledande marknadsföringsmetoder

Patent- och marknadsdomstolen förbjuder Jollyroom AB, vid vite om 3 miljoner kronor, att vid marknadsföring av varor avsedda för barn och varor riktade till blivande eller nyblivna föräldrar, använda sig av olika rea-uttryck i kombination med en procentsats och uttryck som till exempel outlet och lagerrensning, om inte försäljningen sker under en begränsad tid och priserna inte är väsentligt lägre än företagets ordinarie priser för motsvarande varor.

Domstolen förbjuder också företaget, vid vite om 3 miljoner, att felaktigt påstå att en vara haft ett visst ordinarie pris eller att priset är nedsatt med ett visst belopp eller viss procentsats i förhållande till det ordinarie priset.

Förbuden gäller från och den 21 november 2018.

Läs hela beslutet som PDF HÄR.

De nominerade till Årets Babyprodukt 2018

De har en sak gemensamt, nämligen att de alla är nominerade till utmärkelsen Årets Babyprodukt.  Man tävlar i fyra kategorier: Säkerhet, Barn på väg, Miljö samt Sköta, äta, sova. Förutom att vinna en av dessa så kan man också bli just det allra finaste – Årets Babyprodukt 2018.

Det är branschorganisationen Lek & Babybranschen som utser Årets Babyprodukt. Ett 15-tal produkter deltog i tävlingen i år vars kriterier är att produkten ska ha lanserats i Sverige under aktuellt år eller under Q4 året innan, ha ett nyhetsvärde mot tidigare versioner, uppfylla gällande säkerhetsnormer och finnas tillgänglig på marknaden under aktuellt år. Vinnarna kommer att presenteras i slutet av november.

Och de nominerade 2018 är …

Besafe iZi Flex Fix
BeSafe iZi Flex FIX i-Size revolutionerar marknaden med sina innovativa sidokrockslösningar samtidigt som mängden plats bilstolen tar i bilen har minskat till den grad att en femsitsig bil räcker till 5 personer. Världens första i-Size-godkända bältesstol.

Swingfix i-Size
Ergonomisk och bekväm för både föräldrar och barn, första roterbara stolen att bli plustestgodkänd i Sverige, säkerhetsinnovationen ”SICT inside” leder krockkraften bort från barnet till stolen. SWINGFIX i-SIZE är en unik kombination av säkerhet, bekvämlighet och design.

Eezy S Twist
I kategorin kompakta vagnar har vi fått ut det mesta av det bästa, en smidig vändbar sulky med ett innovativt vridbart säte i 360grader. Fullt liggläge i både fram- och bakåtvänt läge. Liten ihopfälld endast 56x45xxm och bara 7,7kg i vikt. Smidigare resevagn oavsett om barnet åker framåtvänt, eller bakåtvänt med fullt liggläge finns inte.

Lemo matstol
Smarta enhandsgrepp för justering av sitt och fotplattans höjd samt sittplattans djup. Inga skruvar eller liknande behövs för att montera babyset/dyna/bricka. Dessutom är LEMO omöjlig för barnet att välta vid spark i bordet tack vare små hjul på bakbenen.

Jade säkerhetsliggdel, Maxi-Cosi & 3wayfix bas, Maxi-Cosi
Sleep, slide & Go! Bilstolar är till för resor och liggdelar är till för sömn! Maxi Cosi Jade är den första R129-säkerhetsliggdelen som monteras på en ISOfix-bas (Maxi Cosi 3wayFix-bas) och blir den ultimata lösningar för små barn att resa i och sova längre stunder i en säker, bekväm och plan sovställning.

Bumprider Connect
Bumprider har skapat en ny kategorie av barnvagnar, välj själv när du vill gå singel eller dubbel men med denna lösning kan du själv bestämma. Du har inga begränsningar, slipp omvägar och ta din promenad precis dit du vill även om det är trångt, finns lösningen här.

HeroEcoFeeding Starter pack
En världssensation som förenklar matstunderna, minskar nedsmutsade kläder och gör det roligare att börja äta själv. Den smarta tallriken och haklappen kopplas ihop med silikonmattan, förhindrar flygande tallrikar och att mat ramlar ner på kläderna.

HeroEcoBottle
På en marknad av hundratals olika nappflaskor är HeroEcoBottle den första i världen som är tillverkad i glas och växtbaserat material. Gjord för att hålla i generationer, minska växthusgaser och är uppgraderingsbar när barnet växer.

Parvel, Qofind
Qofind tar genom Parvel ett nytt helhetsgrepp kring den traditionella babyvakten och utmanar branschen med ny uppdaterad teknik som inte bara övervakar barnets sömn utan även hjälper föräldrar förstå och tolka sina barns behov. Denna funktion i kombination med teknik som ger marknadens troligen lägsta strålning gör Parvel till mer än bara en babyvakt.

YOYO+ bag, Babyzen
YOYO+ bag är game changer i segmentet kompakta vagnar och förvaring. Med sin kapacitet på 40 liter eller 10 kg är fredagshandlingen inte längre ett problem. Problemet med tippande vagnar med för tungt lastade handtag är ett minne blott.

Michelle Obama säger i sina memoarer att hon aldrig kommer att förlåta Trump för att han utsatte hennes familj för fara

Michelle Obama säger i sina memoarer att hon aldrig kommer att förlåta Trump för att han utsatte hennes familj för fara.

Det började  med detta

Michelle Obama skriver i sin nya bok Becoming som släpps 2018-11-13 även på svenska med titeln Min historia.

Vad hade hänt om någon med ostabilt sinne hade laddat ett vapen och kört till Washington? Vad hade hänt om personen hade sökt sig till våra döttrar? Donald Trump,med sina högljudda och hänsynslösa insinuationer satte min familjs säkerhet i fara. Jag kommer aldrig att förlåta honom för det.

Visa det här inlägget på Instagram

Michelle Obama will “never forgive” President Trump for spreading the so-called birther conspiracy theory about her husband. The conspiracy alleged that former President Barack Obama was born outside the U.S. and therefore ineligible to serve as president. The first time it was publicly referenced was in 2011 by Trump. “The whole [birther] thing was crazy and mean-spirited, of course, its underlying bigotry and xenophobia hardly concealed. But it was also dangerous, deliberately meant to stir up the wingnuts and kooks,” Obama wrote in her memoir, critiquing Trump in the harshest words she’s ever had for the president. More details, at the link in bio. * * * * * * #michelleobama #obama #barackobama #presidenttrump #donaldtrump #trump #potus #memoir #book #unitedstates #birth #citizenship #conspiracy #cnbc

Ett inlägg delat av CNBC (@cnbc)

När Trump fick frågan angående boken så svarade han

Starkt, inspirerande och personligt av USA:s tidigare First Lady

Michelle Obama är en av vår tids mest ikoniska och beundrade kvinnor. Som den första afroamerikanska presidentfrun skapade hon det mest öppna och inkluderande presidentskapet i USA:s historia. Hon är en passionerad och kraftfull förespråkare för kvinnor och flickors rättigheter världen över och har förändrat hur föräldrar och barn ser på hälsa och vikten av ett aktivt liv. Samtidigt har hon uppfostrat två döttrar och stått sida vid sida med sin man i hans uppdrag att leda USA genom några av landets mest påfrestande perioder.

I sina självutlämnande och fängslande memoarer bjuder Michelle Obama in läsare till sin värld och berättar om de erfarenheter som har format henne som person. Från barndomen i Chicagos South Side genom åren som företagsledaren som kämpade med livspusslet, till tiden på världens kändaste adress. På ett ärligt och insiktsfullt sätt beskriver hon sina med- och motgångar – i det privata och offentliga – och berättar om sitt liv såsom hon har levt det, med sina egna ord och på sina egna villkor. Det är en ovanligt personlig skildring av en kvinna som ständigt trotsat samhällets förväntningar, och vars historia inspirerar oss att göra detsamma.

“Att skriva den här boken har varit en djupt personlig upplevelse. Det har tillåtit mig att för första gången ärligt reflektera över den oväntade bana som mitt liv tagit. I den här boken skriver jag om mina rötter och om hur en liten flicka från Chicagos South Side hittade sin röst och utvecklade sin förmåga att använda den för att stärka andra. Jag hoppas att min resa inspirerar läsare så att de kan hitta mod nog att bli vem de än vill. Jag längtar efter att få dela med mig av min historia.” Michelle Obama

Satanisttempel stämmer Netflix på grund av serien Sabrina

Netflix stäms av satanisttempel

Satanisttempel stämmer Netflix för The Chilling Adventures of Sabrina. Ni som har sett serien vet att Sabrina går i två skolor. Dels i en vanlig skola i Greendale och dels i en satanistskola som heter The Academy of Unseen Arts. I satanistskolans aula står det en staty som föreställer Baphomet .

Bild: Netflix BAPHOMET

Statyn visas i fyra olika avsnitt och nu har medgrundaren Lucien Greaves  till satanisttemplet The Satanic Temple stämt Netflix och Warner Bros med minst 50 miljoner dollar(summan varierar mellan 50 och 150 miljoner dollar beroende på källan) för brott mot copyrighträttigheter, varumärkesintrång och skada mot företagets anseende. Han anser att Baphometstatyn har kopierats rakt av. Inklusive två barn som står framför statyn vars egentliga namn är  Baphomet With Children.

Lucien Greves säger även

I feel that the use of our particular image that is recognised as our own central icon [being] displayed fictionally as central to some cannibalistic cult has real world damaging effects for us.

I want them to take it out. It looks like it’s a CGI facsimile to begin with. I don’t know how much work that takes, but I simply refuse to have our monument used in this way in perpetuity. I don’t want our monument to be associated with this.

Källa: Digital Spy och The New York Times

Bild: AP

Om du följer Riverdale så kanske även du tycker att detta är märkligt. Han dog i Riverdale och kommer nu med pizza till demonen i Sabrina.

Backstreet Boys are back- Med ny singel Chances

Backstreet Boys släpper idag nyheten om kommande albumet “DNA”, som släpps 25 januari 2019 via RCA Records. Samtidigt avslöjar de att de ger sig ut på stor arenaturné, där inte mindre än två Sverigestopp är inplanerade!

Albumet “DNA”, som finns tillgängligt för förbeställning redan nu, är gruppens tionde studioalbum och innehåller låtar skrivna av Lauv (Charli XCX), Andy Grammer, Stuart Crichton (DNCE) och Mike Sabbath (J Balvin).

Idag släpps också nya singeln “Chances”, som är första singeln från kommande albumet.

Backstreet Boys succéshow i Las Vegas “Backstreet Boys: Larger Than Life” avslutas i april 2019 efter 14 månaders speltid. Då blir det dags att ge sig ut i världen och möta fansen.

Med start den 11 maj kommer Backstreet Boys ge sig ut på “DNA World Tour” som blir deras största arenaturné på 18 år. Under tre månader kommer gruppen att spela över hela Europa och Nordamerika, och besöka stora arenor som Staples Center i Los Angeles, Barclays Center i Brooklyn och Bridgestone Arena i Nashville.

Gruppen kommer även att göra två stopp i Sverige. Fredagen den 31 maj spelar BSB på Scandinavium i Göteborg, och den 2 juni kommer “DNA World Tour” till Stockholm och Ericsson Globe. Biljetter släpps fredag 16 november kl. 09.00 via LiveNation.se.

Spooky things i Mayfair

Isabella Löwengrip bodde på Mayfair hotell och på grund av att det lät läskigt i hennes hotellrum var hon tvungen att be assistenten Simon komma att sova i rummet. Det är obehagligt när håret reser sig på armarna och det går kalla kårar längs hela ryggen. Förnimmelsen om att någon eller något är i rummet är så läskig. Jag har varit med om det själv.  Nu kunde det ha varit “the pipes” dvs  centralvärmesystemet som lät illa. Eller så var det väggarna som talade…

Herregud, jag måste berätta en sak. Inatt 23.30 så fick jag för mig att det började låta läskiga saker i mitt rum. Det slutade inte så jag bestämde mig att messa Simon och fråga om han inte kunde sova hos mig. Inte så proffsigt kanske som chef men vi bodde vägg i vägg och vi känner ju varandra bra. Han var vaken så han kom över mitt i natten i morgonrock och tog andra sidan av dubbelsängen. Världens snällaste. Jag tror inte på spöken men det var något obehagligt i luften på mitt rum på Mayfair.

Bild: Isabella Löwengrip Instagram

Hotellet beskrivs så här:

Mayfair Hotel Tunneln är ett prisbelönt hotell mitt i hjärtat av Malmö! Här har varit hotell i över 100år, men byggnadens historia sträcker sig betydligt längre tillbaks i tiden än så. De mysiga källarvalven, där vi idag serverar vår härliga frukostbuffet, började användas redan år 1307. Genom århundradena har både danska och svenska kungar gästat huset, då det i långa perioder varit residens för Malmös generalguvernör. Tänk om väggarna kunde tala!