Felix Kjellberg

PewDiePie har världens snyggaste ansikte

Annons

 I TC Candlers årliga omröstning om “The Most Handsome Face in the World for the Year 2020” valdes Pewdiepie det vill säga Felix Kjellberg som vinnare. Han har varit på listan under sex års tid och 2019 blev han tvåa. På listan av 100 snygga män hittar vi namn som Henry Cavill, David Beckham och Harry Styles. Felix tog saken med ro och du kan se hans reaktionsvideo HÄR.

Men Felix var inte ensam svensk på listan där vi hittar på plats 94 Alexander Skarsgård. 8 år har han varit på listan.

Den finska snyggingen Benjamin Ahlblad kom på plats 55.

Rurik Gislason från Island hittar vi på plats 50.

En likadan lista över 100 vackra kvinnor finns och då heter den “The 100 Most Beautiful Faces 2020”. På första plats kom i år den israeliska Vael Shelbia.

Emelie Nereng från Norge kom på plats 5.

Och på plats 49 hittar vi Moa Sandell som titulerar sig som “Queen of Uppsala”.

Se alla de 100 snygga männen i videon nedan och om du vill se vilka vackra kvinnor som fanns på listan av de 100 vackraste kvinnorna 2020 så kan du se videon HÄR.

Alla screenshots: TC Candler/youtube

De är störst på Instagram i Sverige 2020

Annons

Beatly har gjort sin årliga kartläggning av de största Instagramkonton i Sverige 2020. I ett pressmeddelande beskriver Beatly att tillväxten jämfört med 2019 hos profilerna har minskat med -99 procentenheter totalt.

“Vi kan också se att engagemanget hos Influencers inom te.x. mode minskat med 27% från 2019. Troligen är två av anledningarna att mer går mot video (Stories) och fler väljer att följa fler mindre Influencers” skriver Beatly och fortsätter “9 av 10 personer mellan 16-25 år fortsätter använda Instagram dagligen men också fler pensionärer har anslutit sig till plattformen under det pågående året.”

De är störst på Instagram i Sverige 2020

1.Felix Kjellberg pewdiepie 21.6M

2.Elsa Hosk hoskelsa 6.42M

3.Anna Nyström annanystrom 8.56M

4.Linn Löwes linnlowes 2.73M

5.Rachel Brathen yoga_girl 2.1M

6.Clara Lindblom clara_lindblom 2.01M

7.Hanna Öberg hannaoeberg 2.00M

8.Kenza Zouiten kenzas 1.85M

9.Janni Delér jannid 1.36M

10.Bianca Ingrosso biancaingrosso 1.21M

Störst influencers i Sverige inom mode

1.Elsa Hosk hoskelsa 6.42M

2.Clara Lindblom clara_lindblom 2.01M

3.Kenza Zouiten kenzas 1.85M

4.Janni Delér jannid 1.36M

5.Bianca Ingrosso biancaingrosso 1.21M

6.Angelica Blick angelicablick 1.16M

7.Emelie Natascha Lindmark emitaz 1.12M

8.Johnny Edlind johnnyedlind 1.10M

9.Therese Lindgren therese 1.02M

10.Victoria Törnegren victoriatornegren 693.57k

Störst influencers i Sverige inom inredning

1.Jesper Laursen scandinavianhomes 1.10M

2.Carolina Gynning carolinagynning 355.65k

3.Helena Löfstedt mylittleredhouse 331.80k

4.Joanna Johansson joannajohanssonx 281.94k

5.Marie Jaskari marie.jaskari 172.49k

6.Vanessa Valderrama interiorbyvanessa 172.45k

7.Nina Skåne interior_by_nina 169.59k

8.Frida Ramstedt trendenser 162.38k

9.Carolina & lite vardag inredningsdesign 148.73k

10.Tekla Evelina Severin teklan 144.71k 

Störst influencers i Sverige inom träning

1.Linn Löwes linnlowes 2.73M

2.Denice Moberg deniceemoberg 1.13M

3.Victoria Törnegren victoriatornegren 693.57k

4.Sendi Skopljak skopljak 617.29k

5.Linn Jacobsson linnjacobsson 578.80k

6.Johanna Oline Modin johannaolinemodin 313.51k

7.Saga Assarina Scott sagascott 255.86k

8.Fanny Ahlfors fanny_josefine 238.93k

9.Frida Paulsen Stern fridapaulsen 164.63k

10.Michelle Svendsen miichellesvendsen 128.09k

Source: beatly/mynewsdesk

Alla screenshots: instagram