Kristallen 2018 – De nominerade och vinnare

OCH VINNARNA ÄR…

ÅRETS BARNPROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Tripp, Trapp, Träd UR Lotta Olin UR
Retorikmatchen UR Erika Strand-Berglund, Markus Granseth UR
Klassen SVT Sussan Treshow STV
Svansen i kläm SVT Jonas Overton Jarowskij
Fixa bröllopet SVT Thomas Schubert Fremantle

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Hela Sveriges mamma SVT Jonas Magnusson SVT
Superswede Viaplay/TV3 Mia Sohlman NICE Drama
Det goda landet UR Åsa Ekman, Oscar Hedin, Gustav Ågerstrand Film and Tell
Citizen Schein SVT Rebecka Hamberger Breidablik
Eran – punk i tre delar SVT Kristina Lindström, Kristian Petri SVT

ÅRETS DOKUSÅPA 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Biggest loser VIP Sjuan Pontus Alsing Meter Television
Allt för Sverige SVT Christer Åkerlund Meter Television
Robinson TV4 Jacob Juhl Mastiff
Paradise Hotel – Sverige TV3 Caroline Claesson Mastiff
Mästarnas mästare SVT Pontus Gårdinger Meter Television

ÅRETS FAKTA OCH NYHETSBEVAKNING 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Barcelona terror Expressen TV Bella Levy Expressen TV
Köttets lustar SVT Nathan Grossman, Agnes-Lo Åkerlind, Clara Mannheimer B-Reel Films
Nyhetsmorgon TV4 Johanna Thulin Bratten TV4
Min samiska historia UR Helene Näslund UR
Spotify lanseras DI TV Björn Rundström, Bella Levy Expressen TV

ÅRETS FÖRNYARE 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Micke Lindgren (Grotescos sju mästerverk) SVT
What’s on the plate Aftonbladet TV Magnus Wennman, Erik Wiman Aftonbladet
Drottninggatan 17.04.07 TV4 Alexandra Forslund TV4
DI TV DI TV Björn Rundström, Bella Levy Expressen TV
Magda Gad Krigsdagböcker Expressen Christian Holmén, Magda gad Expressen TV

ÅRETS GRANSKNING 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
200 sekunder – Stjärnadvokaten Viafree Aron Wahlgren Viafree/Aftonbladet
Kalla Fakta – Fallet Sannah TV4 Nicke Nordmark, Hasse Johansson TV4
Kalla Fakta – Fotbollssyndikatet TV4 Andreas Sundberg TV4
Kalla Fakta – Mutorna längs vägen TV4 Camilla Ziedorn TV4
Uppdrag Granskning: Knutby SVT Petter Ljunggren, Anna Lindman SVT

ÅRETS HUMORPROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Grotescos sju mästerverk SVT Sofia Lindberg FLX
Helt Perfekt Kanal 5 Erland Beskow, Pernilla Gamryd ITV Studios
Sommaren med släkten Kanal 5 Anette Brantin Bob Film Sweden
Enkelstöten TV4 Frida Asp FLX
Leif och Billy SVT Henric Uhrbom Mag 5

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE 2018

Nominerad Kanal
Sofia Wistam Kanal 5
Tilde de Paula TV4
Rebecca Stella TV3
Sanna Nielsen SVT

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELERSKA I EN TV-PRODUKTION 2018

Nominerad Kanal
Vera Vitali (Bonusfamiljen) SVT
Birgitte Hjort Sorensen (Gråzon) C More
Hedda Stiernstedt (Vår tid är nu) SVT
Eva Röse (Helt perfekt) Kanal 5
Alexandra Rapaport (Gåsmamman) Kanal 5

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Hälsningar från… TV4 Martin Huss Nexiko
Hemliga beundrare TV3 Tomas Schubert Fremantle
Arvinge Okänd SVT Bo Sjökvist SVT
Cowboykåken SVT Dick Bewarp Radikal Film
Mandelmanns gård TV4 Anna Bernström Meter Television

ÅRETS MANLIGA PROGRAMLEDARE 2018

Nominerad Kanal
David Hellenius TV4
Alexander Hermansson SVT
Filip & Fredrik Kanal 5
Peter Jihde TV3

ÅRETS MANLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION 2018

Nominerad Kanal
Alexander Karim (Advokaten) Viaplay/TV3
Kristofer Hivju (Beck) C More
Henrik Dorsin (Grotescos sju mästerverk) SVT
Johan Petersson (Helt perfekt) Kanal 5
Fredrik Hallgren (Bonusfamiljen) SVT

ÅRETS PROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Leif och Billy SVT Henric Uhrbom Mag 5
Wahlgrens värld Kanal 5 Johan Pråmell ITV Studios
Så mycket bättre TV4 Sarah Schomaker Elofsson Mastiff
Parneviks TV3 Patrik Westman ITV Studios

ÅRETS REALITYPROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Första Dejten SVT Tobias Hallberg Angantyr Warner
Madame Deemas underbara resa SVT Nils Toftenow, Mathias Rosberg Tally-Ho
Parneviks TV3 Patrik Westman ITV Studios
Wahlgrens värld Kanal 5 Johan Pråmell ITV Studios
Lerins lärlingar SVT Mårten Evers Nexiko

ÅRETS SPORTPRODUKTION 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
OS-studion Kanal 5 Leonard Jägerskiöld Velander, John Witt, Emelie Kettunen Eurosport
Sport Expressen Vinter2018 Expressen TV Martin Heinius, Pär Andersson Expressen TV
Ishockey-VM TV3 Fredrik Olofson, Tommy Bark, Christian Eriksson MTG Sport
Vasaloppet 2018 SVT Annika Zahr SVT
Allsvenskan i fotboll TV4/C More Joakim Kahnlund TV4/C More

ÅRETS TV-DRAMA 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Bron SVT Anders Landström Filmlance
Gåsmamman Kanal 5 Birgitta Wännström Endemol Sweden
Vår tid är nu SVT Susanne Billberg Jarowskij
Gråzon C More Rasmus Thorsen Cosmo Film
Advokaten Viaplay/TV3 Nicklas Wikström Nicastro SF Studios

ÅRETS TV-PERSONLIGHET 2018

Nominerad Kanal
Anna Book – Biggest loser VIP Sjuan
Karin Laserow – Bytt är bytt TV4
Peg Parnevik TV3
Dick Bewarp (Cowboykåken) SVT
Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren Kanal 5

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM 2018

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Barncancergalan – Det svenska humorpriset Kanal 5 Svante Kettner FLX
På Spåret SVT Charles Franz SVT
Bäst i test SVT Svante Kettner Baluba
Talang TV4 Joachim Brobeck Fremantle
Idol TV4 John Nordling, Anna Nygren Fremantle

KRISTALLENS HEDERSPRIS 2018

Ann-Britt Ryd-Pettersson

JURYNS SPECIALPRIS 2018

Babblarna

Källa:De nominerade Kristallen 

Alla bilder: Kristallen

Se Sanna Nielsens tacktal HÄR.

Top

ASTERIXIA är Stephen Fry-säker tack vare caching av WP Super Cache