De är störst på Instagram i Sverige 2019

Beatly har släppt för andra året i rad sin analys av konton som är störst i Sverige på Instagram. Beatly skriver i sitt pressmeddelande att de profiler med störst andel svenska följare är Therese Lindgren (71,94%) och Bianca Ingrosso (65,2%), jämfört med Anna Nyström (nummer 1 på listan) med mindre än 4,5% svenska följare av totalen. 

DE ÄR STÖRST PÅ INSTAGRAM I SVERIGE 2019

Anna Nyström annanystrom 8,4M
Rachel Brathen yoga_girl 2,1M
Linn Löwes linnlowes 2,1M
Kenza Zouiten kenzas 1,9M
Clara Lindblom clara_lindblom 1,97M
Hanna Öberg hannaoeberg 1,74M
Janni Delér jannid 1,4M
Christoffer Collin wisslaren 1,2M
Bianca Ingrosso biancaingrosso 1,1M

STÖRST INFLUENCERS I SVERIGE INOM MODE 2019

Kenza Zouiten kenzas 1,9M
Janni Delér jannid 1,4M
Bianca Ingrosso biancaingrosso 1,1M
Angelica Blick angelicablick 1,1M
Emelie Natascha emitaz 1,05M
Therese Lindgren therese 984,22K
Victoria Törnegren victoriatornegren 743,78k
Sendi Skopljak skopljak 655,3k
Linn Ahlborg linnahlborg 623,38k
Linn Jacobsson linnjacobsson 532k

STÖRST INFLUENCERS I SVERIGE INOM INREDNING 2019

Jesper Laursen scandinavianhomes 1,1M
Carolina Gynning carolinagynning 315,55k
Joanna Johansson joannajohanssonx 301.32k
Helena Löfstedt mylittleredhouse 272,46k
Niki Brantmark myscandinavianhome 270,77k
Vanessa Valderma interiorbyvanessa 179.63k
Nina                        interior_by_nina 174,39k
Hesho Hama Rashid home_byhesho 165.55k
Carolina Carlsson inredningsdesign 152,47k
Frida Ramstedt trendenser 147,24k

STÖRST INFLUENCERS I SVERIGE INOM TRÄNING 2019

Anna Nyström annanystrom 8,51M
Rachel Brathen yoga_girl 2,14M
Linn Löwes linnlowes 2,14M
Hanna Öberg hannaoeberg 1,75M
Denice Moberg deniceemoberg 1,04M
Malin Björk malinbjork 539,33k
Linn Jacobsson linnjacobsson 532k
Anna Stålnacke annastaalnacke 272,63k
Emelie Forsberg tinaemelie 269,9k
Johanna Oline Modin johannaolinmodin 260,52k

Alla screenshots från respektive Instagramkonton. Länk finns i varje kontonamn.

Källa och lista: mynewsdesk.se

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!